Живот в социалните мрежи или „на живо“?
Често ли ви се случва да погледнете часовника си и да осъзнаете, че от няколко часа (дни) не сте мръднали от компютъра и чатите с приятел във facebook, споделяте клипчета в профила си, настроения, емот икони, мисли, чувства, снимки, какво сте яли днес, какво ще ядете след малко, какъв е статусът ви (омъжена, разведен, it’s complicated…)? Има и още, да и вие го знаете най-добре. Не се ли стряскате, че пропускате реалния живот, който се случва навън, а не в интернет, онлайн? Възможно ли е да се откъснете и излекувате от пристрастяването и да постигнете баланс между онлайн и истинския си живот? Да, разбира се.
Все повече сме фокусирани върху документирането и изграждането на историята на нашия живот вместо на самото истинско живеене тук и сега. Всичко се върти около това да се чекираме във Foursquare, да обновим статуса си, да пуснем снимка в Instagram. Вървим по улицата забучили глава в smart phone-а си, от време навреме се блъскаме в хората, и дори подминаваме някой познат, просто защото сме нон стоп онлайн.
Естествено няма нищо лошо в социалните мрежи, но прекаленото, постоянно внимание идва със съответната си цена. Губим фокуса си, защото се разсейваме от прекалено много неща, а проучванията са доказали, че мозъците на повечето хора не се справят добре с мулти таскинга. Не можем да изживеем пълноценно мига ако в същото време го документираме.
Всеки от нас, който има собствен бизнес, и особено хората, които имат малки фирми, не могат да си позволят да игнорират социалните мрежи, дори напротив – трябва редовно да са активни. От друга страна на никой не му се иска да пропусне красив залез, защото се опитва да направи най-добрата снимка, която да постне през Instagram едновременно във Facebook и Twitter. Ето как да намерим така желания баланс.
Избере си позиция и място
Не се лутайте из социалните мрежи, а наблегнете на тези, в които вашата целева аудитория е най-плътно представена. Ако сте от музикалната индустрия, присъствайте в MySpace, SoundCloud. Може да се окаже, че най-подходящата медия за вас е точно Twitter, а не Facebook. Все пак не забравяйте, че количество, не значи качество
След като вече сте се спрели на една или две социални мрежи, които са от значение за вашата целева аудитория, си останете активни и присъствайте само там. Може би ще се изкушите да си направите регистрация и в останалите, само за да си резервирате предпочитаното от вас име, но не ги правете част от вашето ежедневие. Ще са ви необходими само няколко минути, за да си направите акаунт в дадена социална мрежа, но след това преглеждайте и публикувйте по-рядко.
Определете си време за социалните мрежи.
Изберете си интервал от време, в който ще преглеждате, отговаряте, поствате, създавате нови приятелства, присъединявате се към групи и др. Най-добре това да е от 8 до 9 ч. сутринта, още със сядането ви на компютъра и с пиенето на сутрешното ви кафе. (А защо не и от 6 до 7 ч. ако сте ранобудни.) След като свърши този един час започнете да вършите работата си за през деня. Ще видите колко по-продуктивни сте станали и как реално не сте изпуснали нищо.
Дайте си малко почивка.
Откраднете си малко време през деня, в което да изключите всички социални мрежи, напълно. Изключете напомнянията си на телефона, както и затворете отворените прозорци в браузера поне за 15 минути. Ще усетите как изведнъж ще станете много по-фокусирани и продуктивни. Не само ще помогнете на работния процес, но и на личния си живот. Да, изведнъж ще се сдобиете с такъв.
Колко пъти ви се е случвало да излезете на обяд с колеги или приятели и почти през цялото време да сте забучили поглед и пръсти в smart телефона си? Доста позната картинка, нали?
Е, дайте си почивка. Оставете телефона на масата и изключете Wi-fi-я или мобилния си интернет, и започнете да си комуникирате с реалните хора, които стоят и присъстват РЕАЛНО до вас.
Todorov
Направо ми е писнало да обядвам с такива хора. Дори и дъщеря ми, като изляза с нея на разходка и се почва едно пиукане, постоянни sms-и, съобщения…И където и да отидем нон стоп „А чакай и тук да се чекирам“ Едно време само на летището се чекирахме, а сега??? Този свят не знам накъде върви….